V sobotu 6. júna 2015, v predvečer 25. výročia prvých slobodných parlamentných volieb po desaťročiach neslobody, sa na Devíne stretla skupina ochranárov z rôznych častí Slovenska. Ide o ľudí, ktorých napriek všetkým ideologickým, náboženským, etnickým, generačným a ďalším odlišnostiam spája znepokojenie z toho, čo sa deje s prostredím okolo nás (pričom to prostredie má charakter ako ekologický, tak aj mentálny, morálny, kultúrny či ľudskoprávny). Voľby v roku 1990 po prvý raz priviedli do slovenského parlamentu skupinu ochranárov a ochranárok, ktorí v ňom následne odviedli nemalý kus práce v prospech zachovania vyššie spomínaných hodnôt. Za uplynulé štvrťstoročie sa mnoho vecí zmenilo, často k lepšiemu. Týka sa to aj znečistenia ovzdušia, vody a pôdy, ako aj nemateriálnych aspektov prostredia, ktoré nás obklopuje a ktoré spoluvytvárame.
Je však veľa aj takých veci, ktoré sa nezlepšili a nemálo takých, ktoré sú dokonca horšie ako v r. 1990 – za všetky spomeňme aspoň našu rastúcu spotrebnú náročnosť a neskromnosť, nedostatok sebareflexie i kritického myslenia, prevažujúcu ľahostajnosť k prostrediu, prejavy ekologického a kultúrneho barbarstva, bezcitnosť voči živej i neživej prírode, znásilňovanie krajiny, privatizáciu verejných priestorov, neznášanlivosť, ako aj neadekvátne nízku autoritu ochranárov v spoločnosti, nedostatočnú spoluprácu a vzájomnú solidaritu, povrchnú pozornosť, ktorú tejto problematike venuje väčšina médií, všadeprítomnú skorumpovanosť úradníkov a environmentálnu negramotnosť mnohých politikov na centrálnej i miestnej úrovni, ale aj nedostatočnú reprezentáciu a uplatňovanie takýto myšlienok na všetkých úrovniach riadenia spoločnosti.
O týchto a mnohých ďalších problémoch hovorili účastníci a účastníčky stretnutia na Devíne. Keďže išlo o prvé podobné stretnutie po dlhšom čase, na ktorom sa zároveň dohodlo, že by nemalo byť posledné, možno túto akciu oprávnene nazvať slovným spojením Devínska ochranárska iniciatíva.
Devín, 6. 6. 2015