Výstava - Ing. arch. Anton Supuka - výber z architektonickej a urbanistickej tvorby

Organizátor: 
Štátna vedecká knižnica v banskej Bystrici, Anton Supuka
Dates: 
utorok, 5. február 2013 - 8:45 to nedeľa, 3. marec 2013 - 17:00

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici a ING. ARCH. ANTON SUPUKA
Vás srdečne pozývajú na autorskú výstavu
VÝBER Z ARCHIITEKTONIICKEJ A URBANISTICKEJ TVORBY
pri príležitosti životného jubilea

Ing. arch. Anton Supuka - pracovný životopis

Narodil sa 21. januára 1943 v Župkove.
Zmaturoval na JSŠ v Žarnovici v roku 1960. Slovenskú vysokú školu technickú Stavebnú fakultu – odbor architektúra a stavba miest úspešne ukončil v roku 1966.
Tri roky pôsobil v Drevine v Turanoch, kde pracoval na projektoch stavieb a interiérov pre Majstrovstvá sveta v roku 1970 vo Vysokých Tatrách. Vyhotovil projekt interiéru pre predsedu organizačného výboru Majstrovstiev. Stoja tam aj dve jeho stavby – Hotel MS 70 v Novom Smokovci a Turistická ubytovňa v Areáli snov na Štrbskom Plese.
V rokoch 1968 -1979 viedol Urbanistickú skupinu a ateliér v PPÚ v Banskej Bystrici, kde spracoval viac ako 100 územných plánov miest a obcí. Zároveň sa venoval interiérovej tvorbe v rámci ktorej je autorom 19. sobášnych siení na území bývalého Stredoslovenského kraja. Sobášna sieň v Hodejove bola vyhodnotená ako najkrajšia v kraji. Je autorom viacerých rekonštrukcií a interiérov spoločenských sál, reštaurácií a predajní.
V rokoch 1980 - 1990 pôsobil na Útvare hlavného architekta stredoslovenského kraja vo funkcii vedúceho oddelenia urbanizmu a územného plánovania, kde vyhotovil celý rad koncepcií a generelov rozvoja hlavných urbanistických funkcií pre územie stredného Slovenska. V rámci metodického riadenia Okresných útvarov územného rozvoja položil základy budovania informačného systému územného rozvoja, včítane vybavenia pracovísk základnými modulmi výpočtovej techniky.
V rámci zahraničnej spolupráce bol vedúcim československého kolektívu (v zložení Ing. Klára Kubičková ml., Ing. arch. Vladimír Šipkovský, Ing. arch. Anton Supuka) v Berlíne v roku 1986 na medzinárodnom tvorivom seminári, kde vyhotovil projekt využitia štyroch jazier Karower Teiche a ich okolia na rekreačný areál pre obyvateľov Berlína.
Bol zakladajúcim členom Slovenskej agentúry životného prostredia, kde od roku 1993 pracoval vo funkcii námestníka generálneho riaditeľa. Bol poverený funkciou hlavného riešiteľa Stratégie priestorového rozvoja a usporiadania Slovenska a pod jeho vedením boli vyhotovené dve etapy dokumentácie, ktoré slúžili ako poklad pre Koncepciu územného rozvoja Slovenska. Bol členom DSCAG – medzinárodnej skupiny expertov pre priestorový poriadok a plánovanie krajiny so sídlom na Univerzite v Hanoveri. Bol dlhoročným členom IFLA – medzinárodnej federácie architektov krajinárov. Spolupracoval na projektoch rozvoja cezhraničnej spolupráce SR – Maďarsko a SR - Poľsko. Má certifikát The Johnson Hopkins University vo Virginii USA na činnosť miestnych vlád. Na rôznych fórach prednášal a prezentoval svoje projekty. V Technickej univerzite vo Zvolene v roku 1996 prednášal v rámci dištančného štúdia a napísal vysokoškolskú učebnicu „Územnoplánovacie procesy“.
Bol spoluorganizátorom viacerých celoštátnych a medzinárodných konferencií, kolokvií a seminárov. Je spoluautorom národnej správy Slovenskej republiky o rozvoji ľudského činiteľa vydanú Ministerstvom zahraničia SR v roku 1995 pre inštitúcie EU.
Dlhoročne sa venuje krajinárskej tvorbe. Je spoluautorom Projektu krajinárskych úprav Demänovskej doliny a Urbanistickej štúdie revitalizácie vrcholovej časti Kráľovej Hole – s Ing. arch. Milanom Marenčákom a Akad maliarom Jaroslavom Kubičkom. Venuje sa tiež rekonštrukciám historických parkov v spolupráci s Prof. Ing. Jánom Supukom Dr Sc. (Zámocký park v Hlohovci, Zámocký park v Bojniciach, Park Janka Krála v Zlatých Moravciach...). Je autorom projektov rekonštrukcií námestí a centrálnych priestorov viacerých miest a obcí (Lučenec, Zlaté Moravce, Hliník nad Hronom).
Spolupracoval na vydaní vysokoškolskej učebnice pre Poľnohospodársku univerzitu v Nitre a Technickú univerzitu vo Zvolene kresbami typov slovenskej krajiny.
Od roku 1996 má architektonický ateliér špecializovaný na územné plány a urbanistické štúdie. Počas svojej praxe vyhotovil vo funkcii hlavného riešiteľa, alebo člena kolektívu viac ako 200 územných plánov a urbanistických štúdií. Vyhral, alebo sa na popredných miestach umiestnil vo viacerých architektonických a urbanistických súťažiach (CMZ Žiar nad Hronom, Dolný Kubín – Kubínska Hoľa, Martin – Martinské Hole, Divadlo v Banskej Bystrici, Žilina – Hájik, CMZ Nitra, Vyslanectvo ČSR v Tokyu, Kúpeľný areál Tatra Thermal pod Tatranskou Lomnicou....). Na uvedených súťažiach spolupracoval s architektmi Milošom Hanusom, Jozefom Lovíškom, Miloslavom Mojžišom a Pavlom Repkom. .
Pre Štátnu vedeckú knižnicu v Banskej Bystrici spracoval projekty rekonštrukcie a stavebného prepojenia budov č. 22 a 24 v Lazovnej ulici, vstup do hlavnej budovy a štúdiu parkovej úpravy nádvoria hlavnej budovy knižnice.
Žije a tvorí v Banskej Bystrici.

Obrázok: 
Na stiahnutie: 
Adresa: 

Lazovná 9, Banská Bystrica